Jdi na obsah Jdi na menu
 


hvězdárna - sternwarte

Jednou z nejstarších hvězdáren v Čechách, se mohou pyšnit i Mikulášovice. Její historie začíná po roce 1913 kdy se místní lékárník pan Adolf Krause, k jehož velké zálibě patřila astronomie, rozhodl využít přestavby jednopatrového secesního domu s lékárnou k vybudování vlastní pozorovatelny na přilehlé věžičce. Tuto hvězdárnu budoval na základě vlastních plánů za pomocí firmy Ritter ve Vilémově, která se zabývala výrobou velkých kovových částí a místních řemeslníků, kteří se podíleli na výrobě menších dílů.
Pod tří metrovou kopulí se nacházel sloup s paralaktickou montáží s hodinovým pohonem, na které byl instalován dalekohled Mertz 160/1920.
Na jedné ze stěn byla mapa Měsíce od Camila Flamariona, která měla velkou starožitnou hodnotu, poněvadž mapu tohoto druhu bychom u nás těžko hledali.
O velké zálibě v astronomií svědčí i jeho členství ve "Světové astronomické společnosti" a spolupráce s hvězdárnou v Berlíně - Treptowě, kam posílal své výsledky pozorování a fotografie.
Když byl v Děčíně 30. 5. 1920 ustaven "Spolek pro šíření astronomických znalostí", který měl 66 členů, stal se pan Krause členem výboru, ve kterém byl pověřen pozorováním planet.
Za doby činnosti byla hvězdárna nejen častým místem setkání členů astronomické společnosti, ale také cílem zájemců o pozorování krás hvězdného nebe z řad veřejnosti v Mikolášovicích a okolí.
Činnost hvězdárny ustala v roce 1939 po úmrtí lékárníka Adolfa Krause. Koncem 60. let 20. století bylo zařízení jak lékárny tak i hvězdárny rozebráno, rozkradeno a zničeno.
O věhlasu zdejší hvězdárny a vědecké hodnotě astronomických pozorováních může svědčit i údajná skutečnost, že v druhé polovině 60. let došel do Mikulášovi ze švýcarského astronomického institutu dotaz na pana lékárníka, se kterou byl před léty v odborném pracovním kontaktu.